Kayropraktik

Kayropraktik

Kayropraktik vücuttaki eklemleri manipüle etmek için özel aletler veya ellerin kullanıldığı bir tıbbi yöntemdir. Bu sürece omurga veya eklem manipülasyonu da denir. Ağrıyı azaltmaya ve vücudun hizalamasını ve genel fiziksel işlevini düzeltmeye yardımcı olabilir.

Kayropraktik uzmanları sinir sistemini ve kas-iskelet sistemini etkileyen birçok durumu tedavi eder. Kayropraktik bakım bel ağrısı, baş ağrısı, boyun ağrısı, kas ağrıları ve vücudun diğer eklemlerinde birçok hastaya yardımcı olabilir.

Kayropraktik, eğitimli ve lisanslı bir kayropraktik uzmanı tarafından doğru yapıldığında güvenlidir.

Kayropraktik Nedir?

Kayropraktik nedir: Kayropraktik kelimesi Yunancadan gelmektedir. ‘Kayropraktik ‘ kelimesi Yunanca “el” anlamına gelen cheir ve “uygulanan” anlamına gelen praktos kelimelerinin birleşimi ile meydana gelir. Yani, “el ile uygulanan” anlamına gelir.

 Manuel iyileştirme yöntemleri eski zamanlara kadar izlenebilir, ancak kayropraktik bir meslek olarak şekillenmeye 19.yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde başlamıştır. Daniel David Palmer, 1895’te ilk kayropraktik tedavi uygulayan kişi olarak bilinmektedir. Ayrıca 1897’de de ilk kayropraktik okulunu kurmuştur. Bu noktadan sonra alanda uzmanlaşanlar, manuel manipülasyonun ağrıyı nasıl hafifletebileceğini ve işlevi nasıl geliştirebileceğini incelemenin yanı sıra kayropraktik manuel ayarlama tekniklerini geliştirmeye devam etti. Omurga manipülasyonu, kayropraktik tedavide merkezi bir parça olmaya devam ederken, modern kayropraktik uzmanları, hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için farklı tedaviler ve yöntemler içeren çeşitli uygulama stilleri geliştirmiştir. Genellikle ilaçları veya ameliyatı dışlayan sağlık hizmetlerine bütünsel bir yaklaşım uygularlar.

Günümüzde de kayropraktik, vücudun kendini iyileştirme yeteneğini vurgulayan lisanslı bir sağlık mesleğidir. Tedavi genellikle spinal manipülasyon da dahil olmak üzere manuel tedaviyi içerir. Egzersiz ve beslenme danışmanlığı gibi diğer tedavi biçimleri de destekleyici olarak kullanılabilir.

Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik ne demek: Kayropraktik tedavi uzmanları genellikle kas-iskelet sistemi ile ilgili problemleri tedavi eder. Bu uzmanlar tarafından kullanılan manuel tedavi yöntemleri, germe ve sürekli basınçtan, genellikle elle yapılan, hızlı ve yumuşak bir itme içeren spesifik eklem manipülasyonlarına kadar uzanır. Manipülasyonların amacı eklem hareketini ve fonksiyonunu iyileştirmektir. Manipülasyonlar en sık omurga üzerinde yapılır, ancak vücudun diğer kısımları da bu şekilde tedavi edilebilir.

Kayropraktik uygulayan uzmanlar, hasta bakımına geleneksel tıpta kullanılana benzer şekilde yaklaşır. Tedaviye giden süreç, hastaya randevu verilip, görüşme yapılması ile başlar. Bu görüşmenin temel amacı hastanın durumunu değerlendirmektir. Hastanın ayrıntılı bir sağlık öyküsü alınır, muayene edilir, testler yapılır ve bunun sonucunda bir tanı konulur. Tanı konulmasının ardından, uzman, hastanın sorununa ve ihtiyaçlarına göre bir tedavi planı geliştirir. Daha sonrasında tedaviye başlanır ve tedavi sürecinin başından sonuna hastanın durumu gözlenir.

Genellikle, tedavi süreci üç ana aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki rahatlatmaya yönelik uygulama, ikincisi düzeltici uygulama ve sonuncusu koruyucu uygulamadır.

Rahatlatmaya yönelik uygulamalar semptomların veya ağrının derhal ancak geçici olarak hafifletilmesine odaklanır. Bu tedavi sürecinin ilk aşamasıdır ve yumuşak doku çalışması, derin doku lazeri, rehabilite edici egzersiz ve kayropraktik ayarlamalar yoluyla akut inflamasyonu azaltmak ve normal eklem/kas fonksiyonunu düzeltmek için çalışılır. Yaralanmanın altında yatan neden ele alınmazsa rahatlatmaya yönelik uygulamalar geçici olmaktadır.

Çoğu zaman hastalar, kayma, düşme veya yaralanmadan kaynaklanabilecek mikro travma veya makro travma nedeniyle akut inflamasyon şikâyeti ile uzmanlara başvururlar. Bu travma, kaslar, bağ tendonları ve kıkırdak gibi yumuşak dokularda hasara yol açabilir. Bu da bazı kasların aşırı sıkı veya olmasına sebep olarak hatalı hareketlere yol açabilir. Rahatlatmaya yönelik uygulamalar, inflamasyonu/şişmeyi ve ağrıyı derhal azaltmaya odaklanır, fakat birçok kez geçicidir ve yaklaşık 2 hafta sürmektedir.

Düzeltici uygulamalar daha uzun sürer fakat hasar görmüş dokulara ve harekette kısıtlanmalara daha ileri seviyede müdahale eder. Bu tür uygulamalar, hasarlı kasları/tendonları/bağları iyileştirmek için yumuşak doku tedavisini içermeye devam eder ve ayrıca Kayropraktik ayarlamalar veya mobilizasyonlarla omurga ve ekstremiteler boyunca eklem hareketini iyileştirmeye çalışır.

Kas fonksiyonunu, hareket düzenlerini iyileştirmeye ve yanlış duruş gibi beden üzerindeki günlük stresleri ortadan kaldırmaya başlamak için rehabilite edici egzersizler de reçete edilir.

Bu aşamanın ne kadar sürdüğünü etkileyen bazı hususlar arasında hastanın yaşı, omurga ve ekstremitelerdeki sorunun altında yatan hasarın boyutu, diyet/beslenme ve ele alınması gerekebilecek diğer duygusal/fiziksel stres faktörleri vardır. Düzeltici bir bakım planı, bu faktörler göz önüne alındığında 4 haftadan 3 aya kadar sürebilir.

Koruyucu uygulama aşaması kayropraktik tedavinin son aşamasıdır. Bu aşama, gelecekteki yaralanmaların oluşmasını önlemek veya sınırlamak için sürekli egzersiz, germe ve günlük/haftalık/aylık rehabilitasyon ve postural egzersizleri içerir.

Düzenli koruyucu kayropraktik uygulamalarının içeriği hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Bunun sebebi, her kişinin günlük hayatta bedenini etkileyen stres faktörleri, günlük alışkanlıkları, sağlık geçmişi ve egzersiz sıklığı birbirinden farklı olmaktadır.

Tedaviniz sonlandıktan sonra, sağlığınızı korumaya yardımcı olmanın yanı sıra, koruyucu uygulamalar daha iyi atletik performans, gelecekteki yaralanmaları önleme ve genel ağrısız bir yaşam için destek sağlayabilir.

Kayropraktik Fiyatları

Kayropraktik fiyatları farklı unsurlara göre değişiklik gösterdiği için kayropraktik seans ücreti kişiden kişiye değişebilmektedir.

Tedavi ücreti belirlenirken öncelikli olarak hasta muayene edilir. Muayene sonucunda hastanın tedaviye ihtiyaç duyduğu vücut bölgesi ve uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Bunların belirlenmesi sonucunda, hastanın da istekleri doğrultusunda bir tedavi programı hazırlanır. G terapi ya da gtos terapi gibi yöntemler gerekmesi durumunda fiyat artabilir. Kesin fiyat ancak uygulanacak tedavi programının bilinmesi sonucunda belli olmaktadır.

Bunun dışında, tedaviyi uygulayan uzman ve tedavi için başvurduğunuz kurumun belirlediği ücretler de genel tedavi ücretinizi etkilemektedir.

Kayropraktik İstanbul

Kayropraktik tedavi yaptıracak olan kişiler için İstanbul’da birçok tedavi ve rehabilitasyon merkezi hizmet sağlamaktadır. İstanbul’un nüfusça daha kalabalık bir şehir olması tedavi seçeneklerinin birçok şehre kıyasla daha fazla olmasını sağlamaktadır.

İstanbul’da yaşayan kişiler, kayropraktik hizmeti veren merkezlerle iletişime geçerek kendisi için en uygun seçeneği belirleyip, tedaviye başlayabilir.

Kayropraktik İzmir

Özellikle yakın zamanda İzmir’de de kayropraktik seçenekleri artmaktadır. Eskiden, pek çok kişinin, kayropraktik tedaviden yararlanabilmek için İstanbul gibi şehirlere gitmesi gerekmekteydi. Ancak, tedavi almak isteyenler artık kendi şehirlerinde de hizmet alabilmektedir.

Buna karşın, en kaliteli hizmeti alabilmek için İstanbul’daki uzmanlarla da iletişime geçip, farklı uzmanlar arasından seçim yapmak daha uygun olabilir.

Kayropraktik Ankara

Başkent olması sebebiyle Ankara’da da kayropraktik tedavi uygulayan merkezler artmaya başlamıştır. Tedavi fiyatları iller arasında farklılık gösterebilmektedir. Tedaviyi uygulayan uzmanların daha az sayıda olduğu illerde fiyatlar biraz daha artabilmektedir. Ankara’da tedavi olmak isteyen hastalar, o bölgede hizmet veren merkezleri arayarak detaylı bilgi alabilirler.

İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerin yanı sıra kayropraktik Gaziantep gibi birçok şehrimizde bulunmaktadır.

Türkiye’de Kayropraktik Uzmanları

Türkiye’de kayropraktik uzmanlarının sayısı tedaviye olan talebin artması ve popülerleşmesi ile birlikte artış gösterdi. Bu sayede, kayropraktik tedavisi almak isteyen kişiler için tedaviye erişmek daha kolay hale geldi.

Buna karşın, tedavi olunacak kayropraktik uzmanı seçilirken dikkat edilmesinde fayda vardır. Hizmeti aldığınız doktorun alanda gerekli eğitimleri tamamlamanın üstüne, güncel araştırmaları takip etmesi ve saha tecrübesi olması önemli faktörler arasındadır.

Kayropraktik Eğitimi

Kayropraktik eğitimi alan uzmanlar, üç ana alanda eğitim alır. Bunlardan ilki temel insan vücudu ve biyolojisi, ikincisi, klinik ve kayropraktik bilimleri ve son olarak klinik stajlardır.

Temel insan vücudu ve biyolojisinde insan vücudunun sistemleri ve işleyişi öğrenilir. Biyokimya, anatomi ve fizyoloji gibi disipline özgü dersler de programın bir parçasıdır. Ek olarak, bazı programlar başlangıçta uygulamalı kayropraktik teknikleri de içerebilir.

Klinik ve kayropraktik bilimleri aşamasında ise hekim-hasta etkileşimi, fizik muayeneler, hastalığın etiyolojisi, yani nedeni, tanı ve tedavi hakkında eğitimler bulunur. Bu aşama, kişiyi profesyonel bir kayropraktik uygulamasına hazırlamak için iş odaklı kurs çalışmalarını da içerebilir.

Son aşamada ise klinik stajlar yapılır. Bu son ana aşama ile öğrencilerin teoride öğrendiklerini pratiğe dökebilecek seviyeye gelmesi amaçlanır. Bir kayropraktik stajyeri olarak, gerçek klinik ortamlarında bulunarak, deneyimli bir kayropraktik uzmanı ile birlikte hastalarla ilgilenmeyi içerir. Bazı kayropraktik eğitimi veren okulların ise öğrencilerin staj yapabilecekleri ve çeşitli hasta popülasyonlarıyla çalışmayı deneyimleyebilecekleri kendi klinikleri mevcut olabilmektedir.

Kayropraktik Nasıl Olunur?

Kayropraktik Nasıl Olunur: Kayropraktik eğitimi, ülkemizde yalnızca yüksek lisans eğitimi olarak alınabilmektedir. Bu yüksek lisansa başvurma hakkı olan kişiler tıp doktorları ve 4 yıllık lisans eğitiminden mezun fizyoterapistlerdir.

Bu nedenle kayropraktik uzmanı olmak isteyenler öncelikle yukarıda eğitimlerden birini tamamlamış olması gerekir. Daha sonra, kayropraktik eğitimi veren bir okula başvurup yeterliliklerini kanıtlayarak kabul olmaları gerekir. Bu aşamayı da geçen öğrenciler, kayropraktik eğitimini de tamamladıktan sonra çalışmaya başlayabilir.

Ancak, asıl uzmanlık öğrenilen bilgilerin pratikte edinilen tecrübeler ile birleşmesi sonucu artacaktır.

Kayropraktik Tedavi Merkezleri İstanbul

İstanbul’da birçok kayropraktik merkezi hizmet vermektedir. Bu merkezler, kas-iskelet sisteminde sorun olan hastaları tedavi etmek için manuel terapi yöntemleri kullanılması için çalışır.

Herhangi bir ağrı, hareket kısıtlanması gibi durumdan şikayetçiyseniz, İstanbul’da kayropraktik merkezlerine ve iletişim sayfamızdan bize başvurarak muayene olabilirsiniz.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo