Hastalıklar

Felç Nedir

Felç Nedir

Felç nedir sorusu son derece önemlidir. Felç; vücudun bir bölümünün veya tamamının ani olarak hareket etme yeteneğini kaybetmesine veya kontrolünün azalmasına neden olan bir durumdur.

Detaylar »
Kısmi Felç

Kısmi Felç

Kısmi felç, vücudun bir tarafında veya belirli kas gruplarında kısmi güçsüzlük veya kontrol kaybıyla kendini gösteren bir durumdur. Bu durum, genellikle beyin veya omurilikteki belirli bir bölgenin hasarı sonucunda ortaya çıkar.

Detaylar »
Felç

Felç Rehberi

Felç, sinir sisteminin bir kısmının geçici veya kalıcı olarak işlevini kaybettiği bir durumu anlatım eder. Felç çoğu zaman bir beyin kanaması, inme, spinal kord yaralanması ya da diğer sinir sistemi hastalıkları sebebiyle oluşabilir.

Detaylar »
Felç Belirtileri

Felç Belirtileri

Felç belirtileri, ani olarak bir kol veya bacakta güçsüzlük veya felçle kendini gösteren bir durumdur. Ayrıca, konuşma bozuklukları veya yüzde asimetri gibi belirtiler de görülebilir.

Detaylar »
Bel Fıtığı Patlaması

Bel Fıtığı Patlaması

Bel fıtığı patlaması, bel fıtığı hastalığının ileri seviyeye gelmiş halidir. Bu durumda bel diskleri kabuğun dışına çıkarak sinirlere ve omuriliğe yapışır.

Detaylar »
Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı, omurlar arasında yer alan disklerin çekirdeğindeki jelin yer değiştirmesinin bir sonucudur. Bu değişiklik, omurlar arasından geçen sinirlerin sıkışmasına veya omurilik kanalında bulunan omuriliği doğrudan sıkıştırmasına neden olabilir.

Detaylar »
Bel Fıtığı

Bel Fıtığı

Bel fıtığı, omurlar arasında yer alan disklerin aşınması sonucu, içerisindeki jel benzeri yapının dışarı çıkmasıyla meydana gelir. Ağır eşyalar kaldırmak, aşırı kilo, yanlış duruş gibi omurlarda fazla baskı oluşmasına sebep olan durumlar fıtık riskini arttırmaktadır.

Detaylar »
Boyun Düzleşmesi

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi nedir? Omurga boyun, sırt, bel ve kalça ya kadar uzanan vücudun şekillenmesini sağlar.  Bel ve boyun bölgesindeki omurgaların yapısı hafif oyuktur, sırt ve

Detaylar »
Lenf Ödem

Lenf Ödem

Lenf Ödem Dediğimiz Dolaşım Problemi Nedir. Çalışma Mekanizması Nasıldır? Lenf ödem, vücudun dokularında şişmeye neden olan uzun süreli (kronik) bir durumdur. Vücudun herhangi bir bölümünü

Detaylar »
Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo