Kayropraktik Uzmanı

Kayropraktik Uzmanı

Kayropraktik uzmanı, eklem ve omurgalarda meydana gelen zorlayıcı ağrıların tedavi sürecinde önemli rol oynayan uzman kişidir.

Manuel tedavi yöntemi olarak bilinen kayropraktik tedavi, omurga ve eklemleri manipüle ederek bu bölgelerde oluşan ağrıların giderilmesini amaçlayan geçmişi oldukça eskiye dayanan bir tedavi yöntemidir.

Bel ve boyun fıtığı, diz, dirsek, bacak ve kalça gibi bölgeler başta olmak üzere vücudun tüm eklem bölgelerinde oluşan ağrı problemleri kayropraktik tedavi kapsamına girer. Son derece etkili bir tedavi yöntemi olsa da bu etkiler aynı zamanda alanında uzman bir kişi tarafından uygulama yapıldığında söz konusu olabilir. Aksi halde uzman olmayan kişiler tarafından yanlış uygulanan kayropraktik tedavi, ciddi sakatlıklara neden olabilir.

Kayropraktik Uzmanı Nedir?

Kayropraktik, Yunanca bir kelime olmakla birlikte Türkçede “elle uygulama” anlamına gelir. Geçmişi 19. Yüzyılın sonlarına dayanan bu tedavi yöntemi, aynı zamanda manuel tedavi yöntemi olarak da bilinir. Eklem ve omurga bölgelerinde meydana gelen ağrıların manipülasyonu için doğru uygulama ile son derece etkili bir yöntemdir.

Kayropraktik uzmanı, kayropraktik tedavi yöntemlerine yönelik detaylı eğitimler alarak bu alanda uzmanlaşmış kişidir. Tedavi yöntemlerini en ince ayrıntısına kadar bilen kayropraktik uzmanı, tüm tedavi sürecini olması gerektiği gibi doğru bir şekilde uyguladığında hastanın eklemlerinde meydana gelen ağrı sorunlarının kısa sürede manipüle edilmesi söz konusudur.

Kayropraktik Uzmanı Ne İş Yapar?

Kayropraktik uzmanı, manuel terapi yani kayropraktik tedavi yöntemleri alanında eğitim almış ve uzmanlaşmış doktor olarak hastalara tedavi yöntemlerini profesyonel bir şekilde ve olması gerektiği gibi uygular.

Kayropraktik uzmanı, omurga ve eklem manipülasyonu ile ağrıların giderilmesini amaçlayan kayropraktik yöntemlerde düşük ya da yüksek basınç kullanır. Bu sayede omurganın hareketlenerek omurga dizilimini düzelterek aynı zamanca vücudun kaybettiği fonksiyonları geri kazanmasını sağlar.

Kayropraktik Uzmanı İstanbul

Türkiye’de nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu illerin başında İstanbul gelir. Nüfusun fazla olması, sosyal hayatın son derece hareketli olması bu şehirde kayropraktik tedavi yöntemlerine olan ihtiyacı da fazlasıyla arttırmıştır.

İhtiyaçlar doğrultusunda İstanbul genelinde kayropraktik merkezi ve dolayısıyla da bu merkezlerde uzman sayısı oldukça fazladır. Eğer omurga ve eklem ağrıları sorunlarınız var ise İstanbul’da kayropraktik uzmanlarımız ile iletişime geçerek tanı ve tedavi sürecinizi hemen başlatabilirsiniz.

Kayropraktik Uzmanı İzmir

Kayropraktik tedavinin ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde bu alanda sağlık hizmetleri sunan uzmanların sayısı az olduğundan genellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde hizmet veriyorlardı. Günümüzde ise hem ihtiyaçların artması hem de bu alanda verilen eğitimlerin artmasıyla birlikte artık bu alanda tedavi hizmeti veren uzmanların da sayısı gözle görülür şekilde artmaya başlamıştır.

Bu doğrultuda İstanbul’dan sonra yoğun nüfuslu iller arasında yer alan İzmir’de de artık kayropraktik uzmanı bularak bu alanda güvenle tedavi olabilmeniz mümkün hale gelmiştir.

Kayropraktik Uzmanı Ankara

Başkent Ankara’da iş imkanlarının fazla olması ve başkent olması sebebiyle nüfusun da sürekli artış göstermesi Ankara’nın da yoğun nüfuslu iller arasında yer almasını sağlamıştır. Sosyal hayat, ekonomik ve eğitim alanında sürekli gelişme gösteren başkent ilimiz Ankara; sağlık alanında da vatandaşlara üst düzey sağlık imkanları sunan bir ilimizdir.

Gelişmiş sağlık sektöründe Ankara genelinde bu bağlamda birçok kayropraktik uzmanı bulmak da mümkün hale gelmiştir. Ancak her ilde olduğu gibi Ankara’da da kayropraktik tedavi ve uzman fiyatları hizmet verilen bölgenin potansiyeline ve yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de tedavi hakkında İstanbul ve İzmir’de olduğu gibi Kayropraktik Ankara’da da net bir fiyat vermek mümkün değildir.

Kayropraktik Uzmanı Nasıl Olunur?

Kayropraktik Nasıl Olunur: Kayropraktik tedavi yöntemlerinin son dönemlerde daha fazla tanınması ve talep görmesiyle birlikte meslek tercihi yapacak olanların da ilgisi arasında girmiştir. Ancak kayropraktik uzmanı olabilmek diğer meslek dallarına göre biraz farklı bir sürece sahiptir. Şöyle ki; kayropraktik uzmanlığı sadece yüksek lisans kayropraktik eğitimi ile mümkün olmaktadır.

Türkiye’de şuan yüksek lisans eğitimi olarak verilen kayropraktik; fizyoterapistlerin alabileceği eğitimdir. 4 yıllık fizik tedavi lisan eğitimi alan fizyoterapistler, kayropraktik alanında yüksek lisans eğitimi aldıklarında eğitim süreçlerini başarıyla tamamladıklarında “Kayropraktik Uzmanı” unvanı almaktadır. Bu unvan ile fizyoterapistler, profesyonel olarak birçok hastane ve sağlık merkezinde kayropraktik tedavi uygulaması yapmaya hak kazanmış olur.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo