Kayropraktik Nasıl Olunur?

Kayropraktik Nasıl Olunur?

Kayropraktik nasıl olunur sorusu özellikle meslek tercihi yapan ve bir yol ayrımında olan adaylar için hayati sorulardan birisidir.

Kayropraktik, geçmişi oldukça eski yıllara dayanan ve buna rağmen günümüzde birçok hastalığın tedavisinde son derece önemli bir yere sahip olan tedavi yöntemidir.  Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen kronik ve akut ağrı şikayetlerinin tedavisinde kayropraktik etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

Kayropraktik tedavi yöntemlerinin günümüzde hem uzmanlar hem de hastalar tarafından sık sık tercih edilmesi aynı zamanda meslek seçimi ayrımında olan adaylar için de kayropraktik uzmanlığının da merak konusu olmasına ortam hazırlamıştır. Zira kayropraktik uzmanı, kayropraktik tedavi yöntemlerine yönelik uzmanlık kayropraktik eğitimi alarak bu alanda uzmanlık kazanan kişilerdir.

Kayropraktik Nasıl Olunur: Kayropraktik Nedir?

Yunanca bir kelime olan Kayropraktik, sözlükte “el ile uygulama” anlamına gelmektedir. Kas ve iskelet sisteminde oluşan hastalıklar, eklem ve omurga ağrıları, bel ve boyun ağrısı, baş ağrısı gibi kronik ağrılar kayropraktik ile tedavi edilebilen hastalıklardır.

Basınç, hafif ve sert itme-çekme gibi el hareketleri ile uygulanan bir tedavi yöntemi olmakla birlikte uzmanlar gerekli gördüğü takdirde teknolojik cihazlar da kullanılabilmektedir. Bu tedavi yöntemleri sayesinde omurga, kas ve eklemler üzerinde oluşan ağrıların manipüle edilerek kasların fonksiyonları ile birlikte hastanın da yaşam kalitesinin artması amaçlanmaktadır. Ancak uzmanlık gerektiren tedaviler olduğundan sakatlık riskine karşı mutlaka kayropraktik uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Kayropraktik Nasıl Olunur: Kayropraktik Uzmanı Nasıl Olunur?

Kayropraktik Nasıl Olunur: Kayropraktik uzmanı olabilmek için öncelikle bu alanda eğitim almak gereklidir. Türkiye’de bu alana yönelik eğitim ise sadece yüksek lisans eğitimi olarak verilmektedir. Bu göre kayropraktik uzmanı olmak isteyen adayların öncelikle doktor olabilmek için tıp alanında lisans eğitimi almalıdır. Lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak fizyoterapist olan uzmanlar, eğer kayropraktik alanında eğitim almak isterse bu alanda eğitim veren okullardan birisi başvuru yaparak yeterlilik sınavından geçmeli ve eğitimi başarıyla tamamlamalıdır.

Kayropraktik yüksek lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan doktorlar bu alanda uzman olarak görev yapabilmektedir. Ancak bu alanda eğitim en temel gereklilik olsa da bu alanda eğitim ile tecrübelerin de birleştirilmesi son derece önemli bir gerekliliktir.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo