Kayropraktik Eğitimi

Kayropraktik Eğitimi

Kayropraktik eğitimi, yüksek lisans eğitimi olarak verilen ve bu nedenle de lisans eğitimini tamamlamış olan kişilerin alabileceği eğitimdir.

Kayropraktik tedavi yöntemi, geçmişi asırlar öncesine dayanan ve günümüzde de son derece etkili manuel terapi yöntemi olarak bilinen bir tedavi yöntemidir. Kas ve eklemler üzerindeki ağrıların manipüle edilmesi amacıyla uygulanan kayropraktik, bir takım el hareketleri ve basınç ile uygulanan ancak zaman zaman teknolojik cihazların da kullanıldığı yöntem olmakla birlikte son derece etkili olduğu bilinmektedir.

Günümüzde kayropraktik tedavi yöntemlerinin hastalar tarafından sıklıkla da tercih edilir hale gelmesi uzmanların da bu alanda yoğunlaşıp uzmanlık alma eğilimini beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla da kayropraktik eğitimi merak edilen konular arasında yer almaya başlamıştır.

Kayropraktik Eğitim

Kayropraktik eğitim, bir yüksek lisans eğitim programıdır. Dolayısıyla da henüz 4 yıllık bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığı eğitimi almamış uzmanın kayropraktik eğitimi alıp uzman olarak kariyer planlaması yapması da mümkün olmamaktadır.

Kayropraktik Eğitimi İstanbul

Kayropraktik tedavi yöntemi, İstanbul başta olmak üzere diğer büyük illerde ve hatta gelişmiş birçok ilçede yaygın olarak kas ve eklemlerde, omurgalarda meydana gelen hem akut hem de kronik ağrı problemleri için uygulanan elle tedavi yöntemleridir.

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde son derece yaygın olan kayropraktik tedavi, aynı zamanda fizik tedavi uzmanlarının da kayropraktik alanında uzmanlık eğitimi almalarını kaçınılmaz bir gereklilik haline getirmiştir. Dolayısıyla da İstanbul genelinde birçok fakültede kayropraktik uzmanlık eğitimi verilmektedir.

Kayropraktik Eğitimi Kimler Alabilir?

Kayropraktik eğitimi bir yüksek lisans programıdır. Bu nedenle de kayropraktik eğitimini sadece 4 yıllık “Fizik Tedavi ve rehabilitasyon” bölümünü bitirmiş olan fizyoterapistler yüksek lisans eğitimi olarak alabilmektedir. Eğitimi alabilmenin temel şartı; 4 yıllık eğitimi tamamlayarak fizyoterapist olmaktır.

Kayropraktik Eğitimi Nasıl Alınır?

Kayroptaktik eğitimi alabilmek için öncelikle dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” eğitim programlarından başarıyla mezun olmak gereklidir. Bu eğitimi tamamlayarak fizyoterapist unvanı alan kayropraktik uzmanı hekimler, kayropraktik eğitimi alanında yüksek lisans eğitimi veren fakültelere başvuru yaparak 2 ila 3 yıl kadar süren eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra kayropraktik tedavi yöntemlerini uygulamaya yetkili olan uzmanlar kayropraktik merkezinde çalışabilmektedirler.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo