Pilates Nedir?

Pilates Nedir?

Pilates nedir: Pilates, kontrollü hareketlerle esneklik, güç ve beden farkındalığını geliştirmeye odaklanan ve 1920’lerde Alman fiziksel antrenör Joseph Pilates tarafından rehabilitasyon amacıyla oluşturulan bir egzersiz türüdür. Jimnastik ve boks da dahil olmak üzere diğer egzersiz biçimlerinden etkilenerek geliştiren Joseph Pilates’in bu yönteminden ilk yararlananlar savaştan dönen dansçılar ve askerlerdi.

Pilates Ne Demek?

Bir egzersiz yöntemi olan pilates kavramı ismini, geliştiricisi Joseph Pilates’in soyadından almaktadır. Özel bir isim olan bu kelimenin bu sebeple anlamsal bir karşılığı bulunmamaktadır.

Reformer Pilates Nedir?

Yatak şeklinde dikdörtgen bir çerçeve ve yayların organizasyonuyla oluşturulan reformer aletinin kullanımıyla yapılan pilates çeşitidir.

Beden koordinasyonunu iyileştirme, duruş bozukluklarını giderme, zayıflama gibi pek çok bedensel gelişimin sağlanması amaçlanarak geliştirilen bu aletin mantığı, kişinin kendi beden ağırlığını, aletin mekanizmasında bulunan sürgüler yardımıyla karşı direnç oluşturacak şekilde kullanmasıyla kişiyi istenilen hedefe ulaştırmasıdır.

Küçükçekmece pilates salonumuzda ve Bakırköy pilates salonumuzda reformer pilates imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Pilates Ne İşe Yarar?

Sosyal kaygılar, çevresel etmenler ya da genetik faktörler gibi pek çok durumun sebep olduğu duruş bozukluklarının düzeltilmesi, özellikle omurgada ve tüm vücutta bulunabilecek bedensel travmaların giderilmesi, esneme, kas geliştirme ve zayıflama için de tercih edilen bir egzersiz türüdür. Küçükçekmece Pilates hizmetlerimiz ile siz de pilates ile tanışabilir, sağlığınız için adım atabilirsiniz.

Pilates Çemberi Ne İşe Yarar?

Pilates çemberi kullanılarak vücudun dengesizliğe tepki verme şekli üzerine çalışılabilir. Vücut halkaya baskı yaptığında, halkanın nasıl konumlandırıldığına bağlı olarak egzersiz, vücutta denge zorluğunu tetikleyebilir. Bununla birlikte kişinin core (çekirdek) bölgesini çalıştırır ve vücudun farklı pozlara uyum sağlamasına yardımcı olur.

Çember kullanımı kişiye direnç katarken, kullanıcının fiziksel çabasını artırabilecek bir esneklik sağlar. Normalde dikkat çekmeyen küçük kasları da hedefleyen pilates çemberi dengenizi geliştirmenize yardımcı olur.

Pilates Bandı Ne İşe Yarar?

Pilates lastiği olarak da bilinen pilates bandı, yapılan egzersizlerin zorluk derecesini, dolayısıyla hareketin beden formu içinde derinleşmesini sağlayan bir pilates aparatıdır.

Mat Pilates Nedir?

Mat Pilates, kollarınızı ve bacaklarınızı eğitirken çekirdek (gövde) kaslarınıza odaklanan güçlendirici ve uzatıcı bir egzersiz şeklidir. Mat pilates, Joseph Pilates’in gençlik yıllarında kendi bedenini güçlendirmek için geliştirdiği ve daha sonra başkalarına öğretmeye başladığı orijinal ve temel egzersizlere dayanmaktadır. 500’den fazla egzersiz içerir ve her yerde uygulanabilir.

Mat Pilates her yaş, vücut veya fitness seviyesi için değiştirilebilir. Hareketlerin modifikasyonlarını bir sandalyede çalışmak bile mümkündür.

Pilates Topu Ne İşe Yarar?

Pilates topunun dengesiz yüzeyi, üzerinde egzersiz yapıldığında vücutta otomatik olarak daha fazla kas aktivasyonu oluşturur. Bu nedenle top, sabit bir platformda temel bir köprü yapıyor olmanızdan daha fazla denge ve koordinasyon gerektirir. Bu genellikle, pilates topunun kullanıldığı egzersizlerin sadece mat üzerinde yapılanlardan daha zor olduğu anlamına gelir.

Zorluklar eklemenin yanı sıra top, egzersizler sırasında kişiye destek de sağlayabilir. Doğru yapıldığında, top kullanılan uzatma egzersizleri genellikle sert bir alan olan üst omurganın hareketliliğini arttırır. Orta sırtta hareket oluşturarak duruşu iyileştirir, boyun ve omuz ağrısı gibi olumsuzlukları giderir.

Klinik Pilates Nedir?

Klinik pilates uzman fizyoterapistler eşliğinde, bedensel rehabilitasyonun hedeflendiği bir pilates çeşitidir.

Aletli Pilates Nedir? Ne İşe Yarar?

Çeşitli türleri olan pilates egzersizlerinde çoğunlukla, egzersize yardımcı olan ve hareketin zorluk derecelerinin arttırılmasına yarayan aparatlar ve mekanizmalar kullanılır. Aletli pilates, tüm bu aparatların kullanıldığı pilates çeşitlerinin genel adıdır.

Faydaları açısından değerlendirildiğinde, egzersiz seviyelerinin genellikle alet kullanımıyla zorlaştığını hesaba katarsak, aletli pilatesin istenilen gelişimi hızlandırdığı ve kişiyi pilateste daha ileri bir seviyeye taşıdığı söylenebilir.

Cadillac Pilates Nedir?

Trapez masası olarak da bilinen Cadillac, pilates ekipmanları arasında en çok yönlü ve destekleyici parça olarak gösterilebilir. Cadillac aleti deri kaplı bir masa ve her köşeye yerleştirilmiş dört direğe sahip metal bir çerçeveden oluşur.

Çerçeveye tutturulmuş trapez çubuğu, hareket sırasında yardıma veya dirence yardımcı olmak için çeşitli egzersizlerde kullanılan çapraz çubuktur.

Cadillac; yatarken, diz çökerken veya ayakta dururken, genellikle mat pilateste tamamlanan temel egzersizlerin yanı sıra daha gelişmiş pilates egzersizleri için de kullanılabilir.

Balance Pilates Nedir?

Tüm pilates çeşitleri denge faktörünü de geliştirmeye yöneliktir ancak kişi spesifik olarak denge konusunda kendini geliştirmek istiyorsa balance pilatese yönelebilir.

Pilates Aerobik Nedir?

Aerobik, kardiyovasküler fonksiyonun iyileştirilmesinde ve kilo vermede en etkili yöntemlerden biridir. Kilo verirken; vücut gücünü arttırmak, esneklik kazanmak ve beden koordinasyonunuzu geliştirmek istiyorsanız, aerobik ve pilatesi egzersiz rutininizde birleştirebilirsiniz.

Pilates Flex Point Ne Demek?

Pilates egzersizlerinde de kullanılan point ve flex kavramları genel hareket terminolojisinde ileriye ve geriye doğru esneme anlamına gelmektedir. Örneğin ayağınız point (nokta) pozisyonundayken ayak parmaklarınız ileriyi gösterir ve böylece dizin ve ayağın üst kısmında esneme sağlanır. Flex ise ayağınızı geriye çektiğiniz, hareketin ve esnemenin tam tersi yönde yapıldığı pozisyondur.

Tower Pilates Nedir?

Çeşitli bileşenlerin dikey formda birleştirildiği, geri çekme çubuğu, kol ve bacak yayları gibi aparatlardan oluşan aletli bir pilates türüdür.

Kardiyo Pilates Nedir?

Kısaca kardiolates olarak da adlandırılan bu pilates türünde, kardiyonun etkili yağ yakma özelliği ve pilatesin denge ve duruş unsurlarının faydalarının bir arada alınması hedeflenir.

Klasik Pilates Nedir?

Herhangi bir alet kullanmaksızın beden ağırlığı ve denge yoluyla yapılan temel pilates çeşitidir.

Pilates Silindiri Nedir?

Pilates silindiri özellikle sırt kaslarının ve omurganın esnetilmesi için kullanılan bir pilates aparatıdır.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo