Pilates Ne İşe Yarar?

Pilates Ne İşe Yarar?

Pilates ne işe yarar sorusu son dönemlerin en çok merak edilen sorusudur. Pilates, kendi prensipleri ile tüm vücut ve zihni sağlıklı kılar.

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş olan bir fitness dalıdır. Vücudunuza esneklik kazandıran, vücudunuzun formunu korumanıza yardımcı olan ve duruş bozukluklarınızı düzelten pilatesin daha birçok faydası vardır.

Temel ve basit hareketlerle yapılabilen pilates, aynı zamanda farklı ekipmanlar ve aletler ile yapıldığında etkisi artan egzersizler bütünüdür. Mat, cadillac ve pilates topu gibi birçok farklı alet ile yapılan farklı zorluk seviyesinde egzersizler ile vücut ve zihin sağlığınızı bütüncül olarak elde edebilirsiniz.

Küçükçekmece pilates salonumuz, pilates konusunda gerek ekipman gerekse uzman eğitmen konusunda son derece donanımlı pilates stüdyosudur. Salonumuzda pilatesi en doğru ve en etkili şekilde yaparak kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulup vücudunuzun formunu koruma altına alabilirsiniz.

Pilates Nedir Ne İşe Yarar?

Pilates nedir: Fiziksel bir fitness yöntemi olan pilates, vücut sağlığını bir bütün olarak sağlayarak yaşam kalitesini arttıran ve konforlu bir yaşam sunan egzersizler bütünüdür. Yani piltates faydaları hayatınızı değiştirebilir. Mat üzerinde, pilates topu ile ya da cadillac gibi pilates aletleri ile yapılabilen pilates egzersizlerinin şiddeti de bu aletlerle arttırılabilmektedir.

Sadece beden değil aynı zamanda zihin ve ruh sağlığını da iyileştiren pilates, duruş bozukluğunu düzeltirken kasları güçlendirir ve vücudun esnekliğini arttırarak vücudun gerginliğini de ortadan kaldırır. Kısacası; pilates, diğer spor dallarından farklı olarak vücudu hem fiziksel hem de ruhsal olarak ele alan spor dalıdır.

Pilates Ne İşe Yarar: Pilates Çemberi Ne İşe Yarar?

Pilates çemberi, pilates egzersizleri sırasında çok sık kullanılan ve tüm ana kasların yoğun bir şekilde çalışmasını sağlayan bir alettir. Birçok pilates egzersizine imkan sunan pilates çemberi, tüm kasları gevşeterek egzersize hazırlarken aynı zamanda ekstra bir alete ihtiyaç duymadan yoğun, sıkı ve etkili pilates yapma imkanı sunar.

Pilates Ne İşe Yarar: Pilates Bandı Ne İşe Yarar?

Düzenli olarak pilates yapanların ihtiyaç duyduğu aletlerden birisi de pilates bandıdır. Egzersizlerde büyük fayda sağlayan pilates bandı; daha fazla egzersiz çeşidi sunarken aynı zamanda egzersizleri daha dirençli bir noktaya taşıyarak kasların uzayarak güçlenmesine ortam hazırlar. Özellikle pilatese yeni başlayanlar için pilates bandı, son derece faydalı ve yardımcı bir malzemedir.

Kauçuk malzemeden üretilen ve elastikiyeti yüksek olan pilates bandını, doğru tercih etmek önemlidir. Piyasada birçok farklı çeşidi olsa da kaliteli malzemelerden üretilmiş olan ürünleri tercih etmek egzersizlerin sürekliliği ve etkisi bakımından önemlidir.

Pilates Ne İşe Yarar: Pilates Topu Ne İşe Yarar?

Pilates topu, vücut kaslarını güçlendirmek ve vücudu sıkılaştırmak için kullanılan; aynı zamanda pelvis bölgesindeki, sırttaki ve abdominal bölgedeki çekirdek kasları güçlendiren elastik toplardır. Pilates sırasında farklı egzersiz imkanı sunarken aynı zamanda bu toplar pilates salonları haricinde fizyoterapi merkezlerinde ve ev ortamında da kullanılabileceğiniz üründür.

Pilates Ne İşe Yarar: Aletli Pilates Ne İşe Yarar?

Aletli pilates, öncelikle kas sisteminin daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Bölgesel olarak çalışma imkanı sunan aletli pilates sayesinde bel, karın, alt karın ve sırt gibi bölgelerinizde oluşan yağlanmaları ve sarkmaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Sarkma ve yağlanma olan bölgelerde aletli pilates ile düzenli çalışmalar yaptığınızda vücudunuzu hızlı bir şekilde forma sokabilirsiniz. Kasların güçlenmesini sağlayan aletli pilates, eklemlere binen yükü minimum seviyeye indirerek sakatlanma riskini de büyük oranda azaltır.

Pilates Ne İşe Yarar: Reformer Pilates Ne İşe Yarar?

Reformer yani aletli pilates, hızlı yağ yakımını sağlarken aynı zamanda kalori yakımını ile kan akışını hızlandırır. Yer çekiminin etkilerini en aza indirgeyen reformer pilates, bu özelliği sayesinde uygulama kolaylığı da sağlamaktadır. Reformer pilates sayesinde doğru nefes teknikleri ile yaptığınız egzersizlerin verimini de çok kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

Pilates Ne İşe Yarar: Pilates Direnç Lastiği Ne İşe Yarar?

Adından da anlayabileceğiniz gibi direnç lastiği, pilates sırasında yapılan egzersizlerin direncini arttırmaya yönelik kullanılan bir alettir. Özellikle pilatese ilk başlayanlar için hem kolaylaştırıcı hem de öğretici olmaktadır.

Direnç lastiği sayesinde bölgesel çalışmak ve bölgesel egzersizlerin etkisini hızlandırmak mümkündür. Bunun için de elastikiyet özelliği yüksek ve dirence dayanıklı lastikler tercih edilmelidir.

Pilates Ne İşe Yarar: Pilates Yoga Silindiri Ne İşe Yarar?

Kasların egzersiz sırasında esneklik oranını arttıran pilates yoga silindiri, egzersizleri daha kolay ve ağrı hissetmeden yapmanızı sağlar. Motivasyonu arttırırken tutulmalara bağlı kas ağrılarını dindirerek kan dolaşımını düzenler ve vücudun ihtiyaç duyduğu bölgeye enerji yönlendirmesi yaparak bölgedeki kasların güçlenmesini sağlar.

Pilates yoga silindiri, aynı zamanda farklı oranlarda baskı uygular. Bu özelliği sayesinde özellikle egzersizler öncesinde dokuların elastikiyetini arttırarak vücudunuzu egzersizlere hazırlar ve böylece sakatlık riski neredeyse ortadan kalkar. Egzersiz sonrasında ise vücuda yaptığı masaj sayesinde vücudun dinlenmesini sağlar.

Pilates Ne İşe Yarar: Cadillac Pilates Ne İşe Yarar?

Asılarak, yatarak ya da ayakta olmak üzere farklı pozisyonlarda egzersiz imkanı sunan ve ortalama olarak 80 farklı hareket yapabileceğiniz cadillac pilates aleti, genellikle klinik pilates stüdyolarında uzmanların birebir pilates seanslarında kullandıkları bir alettir.

Omurga esnekliğini arttıran cadillac, aynı zamanda omuz ve sırtın şekillendirilmesinde son derece etkilidir. Kısa sürede vücudunuzu forma sokmanızı sağlayan cadillac, aynı zamanda formunuzu korumanıza da destek olan önemli bir pilates aletidir.

Pilates Ne İşe Yarar: Pilates Seti Ne İşe Yarar?

Pilates seti, pilates sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ekipmanları barındıran bir settir. Pilates topu, pilates bandı ve pilates matı gibi ekipmanları içerisinde barındırır. Bu ekipmanlar pilates hareketlerini daha kolay yapmanıza, egzersizleri daha kolay öğrenmenize yardımcı olurken kaslarınızın da egzersizlere daha hızlı adapte olmasını sağlar.

Pilates Ne İşe Yarar: Pilates Rulosu Ne İşe Yarar?

Pilates yoga silindiri olarak da bilinen pilates rulosu, egzersiz öncesinde vücudu gevşeterek kasları egzersizlere hazırlarken sakatlık riskini de en aza indirirken aynı zamanda egzersiz sonrasında da vücudun rahatlamasını sağlayarak masaj etkisi sunar.

Kan dolaşımını düzenler, omuz ve sırt kaslarını güçlendirir ve böylece vücudunuzun daha hızlı bir şekilde şekillenmesine ve formunuzu korumanıza yardımcı olur.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo