Pilates Faydaları

Pilates Faydaları

Pilates faydaları saymakla bitmeyen, zihin ve benden sağlığını bütün halde ele alıp hem beden hem ruh sağlığını olumlu yönde etkileyen spor dalıdır.

Joseph Pilates tarafından ortaya çıkarılan pilates, diğer spor dallarından farklı olarak ekipmansız olarak da yapılabilen ancak ekipman ve aletlerle etkilerinin daha da arttığı son derece faydalı bir spor dalıdır. Hem zihin hem beden sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan pilates; sarkma, selülit, fazla kilo duruş bozuklukları gibi birçok sorunu düzenli olarak uygulandığında ortadan kaldırmaktadır.

Uzman eğitmenler eşliğinde yapıldığında son derece etkili bir spor olmaktadır. Birçok yerde pilates salonu bulabilirsiniz. Ancak burada doğru ve uzman bir adres bulmanız hedeflediğiniz sonuçlara ve görüntüye ulaşmak için büyük önem taşır. Küçükçekmece pilates salonumuzda alanında uzman olan pilates eğitmenlerimiz ile pilatesi, en etkili ve en doğru şekilde yapabilirsiniz.

Pilates Faydaları: Aletli Pilates Faydaları

Pilatesin kendisine özgü yöntem ve prensipleri vardır. Dolayısıyla da hiçbir alet ya da ekipmana ihtiyaç duymadan da yapabileceğiniz bir spor dalıdır. Ancak pilates yaparken ek olarak alet kullanırsanız pilatesin faydalarını daha da arttırabilir ve bu sporun farklı faydalarını da daha kısa sürede görebilirsiniz.

Aletli pilatesin faydalarının başında güçlü kas sistemi gelir. Aletli pilates, aynı zamanda size bölgesel olarak çalışma imkânı sunar. Bu sayede vücudunuzda görünümünü beğenmediğiniz bölgelerinizi daha hızlı ve etkili bir şekilde forma sokabilirsiniz. Böylece incelmek ve sıkılaşmak daha kolay ve hızlı bir sonuç olur.

Pilates Faydaları: Reformer Pilates Faydaları

Reformer pilates nedir: Aletli pilates, aynı zamanda reformer pilates olarak da adlandırılır. Reformer pilates sayesinde bölgesel vücut şekillendirme daha kolaydır. Reformer pilates yaparken eklemlere yüklenen güç daha az olurken aynı zamanda kaslar daha hızlı bir şekilde güçlenir ve şekillenir.

Sakatlanma olasılığını minimuma indiren reformer pilates, yakılan kalori oranını arttırarak yağ yakımını ve kilo kaybını hızlandırır. Reformer pilates sırasında yer çekimi daha az hissedilir. Bu sayede uygulamalar kolay, sonuçlar ise maksimum seviyededir.

Kambur duruşa sahip olanlar için de son derece faydalı olan reformer pilates, omurga kaslarını çalıştırır ve böylece kambur duruşu düzeltir. Bel ve boyun fıtığı riskini azaltan reformer pilates; doğru nefes alışverişini öğretir ve tüm vücudu aynı anda çalıştırır.

Pilates Faydaları: Pilates Topu Faydaları

Pilates yaparken uzmanlar tarafından en çok tercih edilen aletlerin başında pilates topu gelir. Spor sırasında pilates topuna oturmanın faydaları oldukça fazladır. Öncelikle pilates topu, daha fazla egzersiz imkanı sunar. Vücut formunu sıkılaştırmak ve formu korumak pilates topu ile hem daha eğlenceli hem de daha kolay hale gelir.

Vücudun farklı bölgelerini çalıştırmaya imkan tanıyan pilates topu, kolay ve eğlenceli spor imkanı sağlarken aynı zamanda hedeflediğiniz sonuca da daha kolay ulaşmanıza ortam hazırlar. Bu nedenle de pilates sırasında en çok tercih edilen aletlerin başında pilates topu gelir.

Pilates Faydaları: Mat Pilates Faydaları

Pilatesin en çok fayda gösterdiği alanlarından birisi de mat pilatestir. Kronik ağrıları ortadan kaldıran, motivasyonu ve konsantrasyonu arttıran mat pilates; aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak kasları güçlendirirken kemiklere esneklik ve sağlık kazandırır.

Kronik ağrıların tedavisinde kullanılan mat pilates; aynı zamanda nörolojik, ortopedik ve psikolojik hastalıkların tedavi sürecinde de son derece etkilidir. Denge ve koordinasyonu sağlarken diğer yandan duruş bozukluğunu ortadan kaldırarak özgüven sunan bir spor dalıdır.

Pilates Faydaları: Evde Pilates Faydaları

Pilates, sadece bir egzersiz salonunda değil aynı zamanda ev ortamında da yapılmaya elverişli olan bir spordur. Uzman bir eğitmenin talimatları doğrultusunda ev ortamında yapılan pilates vücuda faydaları oldukça fazladır.

Evde yapılan pilates, öncelikle vücudun merkezini güçlendirerek vücudunuza sağlıklı bir esneklik kazandırır. Daha sağlıklı olmanın yanı sıra aynı zamanda size esneklik kazandıran pilates, bel ve sırt ağrılarınızı minimum seviyeye indirirken duruş bozukluklarınızı da ortadan kaldırır.

Pilates Faydaları: Cadillac Pilates Faydaları

Cadillac pilates, komplike egzersizlerle yapıldığından dolayı öncelikle mutlaka pilates stüdyolarında uzman eğitmenler eşliğinde kullanılmalıdır. Ortalama olarak 80 egzersizi içerisinde barındıran Cadillac pilates, vücutta core bölgesindeki kaslar başta olmak üzere tüm kasları çalıştırarak omurga esnekliğini arttırırken aynı zamanda omuz ve sırt bölgelerini güçlendirerek şekillendirir ve vücudu esnetir.

Cadillac aleti ile yapılan pilates egzersizleri, zorlu ve çeşitli egzersizlerdir. Dolayısıyla da klinik pilates stüdyolarında, fizik tedavi süreçlerinde uzmanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Cadillac yayları ile uygulanan bacak egzersizleri sayesinde diz arkasında bulunan kiriş ve kaslar güçlendirilir. Bu özelliği sayesinde Cadillac pilates, koşucular tarafından oldukça tercih edilir.

Pilates Faydaları: Düzenli Pilates Yapmanın Faydaları

Her alanda olduğu gibi pilates alanında da düzen ve istikrar hedefe ulaşabilmeniz için önemlidir. Düzenli olarak pilates yaptığınızda öncelikle kemik ve vücut yorgunluğunuzu atarak vücudunuzun esnekliğini arttırabilirsiniz.

Vücudunuzda fazla kilo, sarkma ve selülit gibi sorunlar var ise düzenli pilates ile bu sorunları ortadan kaldırarak vücudunuzu forma sokabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz. Omuz, sırt ve karın kaslarını güçlendirerek hızlı ve sağlıklı kilo vermenizi sağlar.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo