Kuru İğneleme

Kuru İğneleme

Kuru iğne tedavisi diğer bilinen adıyla IMS (Intra Muscular Stimulation) yani kas içi uyarım anlamındadır.

Bu yöntem güvenli, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve (tecrübeli Uzman tarafından uygulandığında) zararsız bir yöntemdir. İğne, herhangi bir ilaç içermediği için bu ismi alır. Bu sebeple alerjik reaksiyonlar, ilaç etkileşimleri ve yan etkiler görülmez.

Bu tedavi en sık, Kas Romatizması da denen Miyofasyal Ağrı Sendromunda uygulanır. Kas romatizması, iskelet kasları olarak bilinen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Yani vücudun hareketini sağlayan, eklemleri çalıştıran, tüm fiziki faaliyetlerimizde rol alan kaslardır.

Ayrıca, bazı tendinitlerde (tendon iltihabı), lokal ağrı patolojilerinde de kullanılmaktadır.
Bunların dışında, boyun ve bel fıtığında, omuz ağrıları ve omuz impingement sendromunda da fizik tedavi ile birlikte, fizik tedaviye destek olarak uygulanır ve çok etkili, kalıcı sonuçlar elde edilir. Diz ve bacak ağrılarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuru iğne ile tedavide, başarı oranı oldukça yüksektir (%92-95) ve sonuçlar hasta ve uzmanlar açısından yüz güldürücüdür. Tedaviye cevapsız veya dirençli durumlarda (%5-8), genellikle altta yatan başka bir patoloji söz konusudur. Bu gibi durumlarda ilk muayene sırasında altta yatan neden genellikle tespit edilip, tedavi buna göre planlanır.

Kuru iğne tedavisi nedir: Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır. Tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması ve istirahat önerilir. Tedavinin süresi, yani kaç seans olacağı, problemin bulunduğu vücut bölgesinin genişliğine, rahatsızlığın ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka hastalıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterli olabilmektedir. Fakat sıklıkla 3-5 seans olarak planlanır. Bazı nadir durumlarda tedavi 5-8 seansı bulabilir. Genellikle haftada 2 seans olarak uygulanır.  Gereken durumlarda seans aralığı 2-3 güne çekilebilmektedir.

Ayrıca uyguladığımız kuru iğne tedavisine ek olarak hastaya manipülasyon ve mobilizasyon tedavisi de uygulanmaktadır. Tedavimizin kalıcı olması ve etkisini uzun yıllar sürdürebilmesi için hastaya özel egzersiz programı ve diyet uygulanır.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo