Kayropraktik Nedir?

Kayropraktik Nedir?

Kayropraktik Nedir: Lisanslı bir kayropraktik, vücuttaki eklemleri manipüle etmek için özel aletler veya ellerini kullanır. Bu sürece omurga veya eklem manipülasyonu da denir. Bu yöntem, ağrıların hafifletilmesine, kemik ve eklemlerin duruşunu ve işlevlerini düzeltmeye yardımcı olabilir.

Sinir sistemi ve kas-iskelete sistemi ile bağlantılı durumları tedavi etmekte etkilidir. Kayropraktik bakım, bel ağrısına, baş ağrısına, boyun ağrısına, kas ağrılarına ve vücudun diğer eklemlerine faydalı olabilir.

Kayropraktik Nedir: Kayropraktik Ne Demek?

Kayropraktik ne demek: ‘Kayropraktik’ kelimesi Yunanca cheir (“el” anlamına gelir) ve praktikos (“yapılmış” anlamına gelir) kelimelerinden gelir. Yani anlamı “elle yapılmış” olmaktadır.

Kayropraktik uzmanları da kemikler, kaslar ve eklemler (kas-iskelet sistemi problemleri) ile ilgili sağlık koşullarını incelemek ve tedavi etmek için ellerini kullanarak omurgayı tedavi etmeye odaklanırlar.

Kayropraktik Nedir: Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi uzmanları, kemikler, kaslar ve eklemlerle ilgili sağlık koşullarını tedavi etmek ve rehabilite etmek, ayrıca beslenme, diyet ve yaşam tarzı önerileri sağlamak için egzersizler önermek üzere eğitilmiştir.

Uygulamalı klinik muayene ve x-ışınları veya MRG gibi tanısal görüntüleme de dahil olmak üzere kas-iskelet sistemi problemlerini teşhis etmek için çok çeşitli yöntemler kullanırlar.

Kayropraktik bakım uygun değilse veya sağlık durumunuzun diğer sağlık profesyonelleriyle birlikte yönetilmesi gerekiyorsa, kayropraktörünüz sizi uygun sağlık uzmanına yönlendirecektir.

Bel ağrısı gibi birçok durumda, kayropraktik bakım kişinin birincil tedavi yöntemi olabilir. Bazı tıbbi durumlar için, kayropraktik hizmetleri, durumla ilişkili kas-iskelet sistemi yönlerini hafifleterek tıbbi tedaviyi tamamlayabilir veya destekleyebilir.

Kayropraktik uygulamalar çok çeşitli olabilmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir:

Omurga manipülasyonu: Omurganın bir eklemine kontrollü kuvvet uygulamak için ellerin kullanılması

Mobilizasyon: Eklemin hareket aralığını artırmak için yumuşak hareketleri içerir

Egzersizler

Isı veya buz uygulaması

Esneme

Yumuşak doku teknikleri: Masaj gibi

Aktivite değişikliği: Rahatsızlığı hafifletmek ve iyileşmeyi sağlamak için günlük aktivitelerinizde nasıl değişiklik yapılacağının öğrenilmesi

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite önerileri gibi yaşam tarzı önerileri

Fizyolojik terapötikler: Ultrason, lazer kullanımı gibi

Kayropraktik uzmanınız tedavi imkanları ve yöntemlerini sizinle detaylı olarak paylaşarak karar vermenize yardımcı olur.

Kayropraktik Nedir: Kayropraktik Uzmanı Nedir?

Bir kayropraktik uzmanı, kas-iskelet sistemi ve sinir sistemi bozukluklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitilmiş bir tıp uzmanıdır. Kayropraktörler her yaştan hastayı tedavi eder. Bunlara bebekler, çocuklar ve yetişkinler dahildir. Bu bozuklukları tedavi etmek için konservatif (cerrahi olmayan) uygulamalı bir yaklaşıma inanırlar.

Kayropraktik uzmanları ile olan tedavi süreci diğer doktorlarınki ile benzerdir. Uzman, hastanın tıbbi geçmişini aldıktan sonra sırt ağrısını teşhis eder, fiziksel ve nörolojik muayene yapar ve tanısal görüntüleme ve kan testleri gibi diğer testler kullanır.

Tanı konulduktan sonra ise bir tedavi planı önerir. Bu plana göre kayropraktik tedavi fiyatları değişmektedir.

Kayropraktik Nedir: Kayropraktik Ne İşe Yarar?

İş, kazalar, spor yaralanmaları, ev işleri ve hatta günlük yaşamın stresi eklem ağrılarına ve sırt problemlerine neden olabilir.

Kayropraktik bakım, gün içinde yaşama yeteneğinizi etkileyen veya en sevdiğiniz aktiviteleri yapmanızı engelleyen eklem ağrıları veya kas ağrısı yaşıyorsanız yardımcı olabilir. Ağrılı semptomlarınız olmasa bile sağlıklı omurga ve eklem fonksiyonunun korunmasına da yardımcı olmakta etkilidir.

Sırt ağrısı, boyun ağrısı, baş ağrısı, omurga problemleri, günlük aktivitelerden kaynaklanan burkulmalar, aşırı yüklenmeden kaynaklı yaralanmalar, iş ve sporla ilgili yaralanmalar, artrit, sırt, omuz, boyun veya bacaklarda kısıtlı hareket gibi pek çok durumda kayropraktik uygulaması sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo