Kayropraktik Ne Demek?

Kayropraktik Ne Demek?

Kayropraktik ne demek, işe yarar mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kayropraktik, uzman kişiler tarafından uygulandığında son derece etkilidir.

Kayropraktik, geçmişi asırlar öncesine dayanan elle yani manuel tedavi yöntemlerinden birisidir. Ağrı oluşan eklem ve kaslardaki ağrıların manipülasyonu amacıyla uygulanmaktadır. Kas-iskelet sisteminde, omurga ve eklemlerde meydana gelen ağrılardan dolayı oluşan fiziksel işlev kayıpları bu yöntemler sayesinde bireylere tekrardan geri kazandırılabilir.

Kayropraktik tedavi yöntemleri özellikle baş, boyun, sırt, diz ve bel gibi kas-iskelet sistemini etkileyerek hareket engeli oluşturabilecek hastalıklar için tercih edilmektedir.

Kayropraktik Ne Demek: Kayropraktik Nedir?

Yunancadan gelen kayropraktik kelimesi Türkçe de “el ile uygulama” anlamını taşır. 19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkmaya başlayan tedavi uygulamaları, manuel el hareketlerinin ağrıların manipülasyonunu sağlamak için oluşturulmuş uygulamalardır.

El ile tedavi uygulamaları sayesinde ağrı olan bölgelerin uyarılması ve vücudun kendisini iyileştirme yeteneğini ortaya çıkarak kayropraktik, bu anlamda alanında uzman olan kişiler tarafındna uygulanan lisanslı bir tıp alanıdır. İçerisinde spinal manipülasyon da dahil olmak üzere birçok tedavi yöntemini barındırmaktadır. Tedavi yöntemlerinin yanı sıra bu süreç diyet ve egzersizlerle de desteklenmektedir.

Kayropraktik Ne Demek: Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi, kas ve iskelet sisteminde meydana gelen ağrı sorunlarını ele almaktadır. Germe, basınç uygulama, yumuşak itme gibi farklı yöntemlerle eklemlerin manipülasyonu sağlanır. Bu noktada kas ve iskelet sistemindeki ağrıların giderilmesi ve hareket fonksiyonlarının artması amaçlanır. Genellikle omurga üzerine uygulanan bu tedavi yöntemleri, vücudun diğer bölgelerinde de uygulanabilmektedir.

Tedavi öncesinde hastanın sağlık öyküsünün detaylı bir şekilde dinlenmesi ve detaylı muayene edilmesi son derece önemlidir. Hasta, detaylı bir fiziksel muayeneye tabii tutulduktan sonra daha sonrasında kapsamlı testler yapılır. Muayene ve testler sonucunda elde edilen bulgulara göre uygun tedavi planı oluşturulur.

Kayropraktik Ne Demek: Kayropraktik İşe Yarar mı?

Kayropraktik tedavi, 19. Yüzyıldan bu yana tıp alanında etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri, alanında uzman ve lisanslı olan kayropraktik uzmanları tarafından uygulanır. Eğer uygulama uzman kişiler tarafından doğru şekilde yapılır ise son derece etkili ve faydalı yöntemlerdir. Ancak uzman olmayan kişiler tarafından gelişigüzel uygulandığında sakatlanmalar meydana gelebilmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı tedavi için doğru adres tercih edilmelidir. Tercih ettiğiniz merkez ve uzman, kayropraktik alanında profesyonel ise kayropraktik işe yarayan bir yöntem olmaktadır.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo