Bel Fıtığı Fizyoterapi

Bel Fıtığı Fizyoterapi

Bel fıtığı fizyoterapi tedavi yöntemleri ile alanında uzman olan kişiler tarafından etkin bir şekilde tedavi edilen hastalıkların başında gelir.

Günümüzde çok sık rastlanmaya başlanan sorunlardan birisi olan bel fıtığı, omurlar arasında bulunun disklerin aşınması sonucu meydana gelir. Omurlar arasında disklerin aşınması sonucunda jele benzeye yapı omurlar dışına çıkar ve bu da bel fıtığı dediğimiz ağrılı ve yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren hastalığa neden olur.

Özellikle aşırı kilolu olan, sürekli ağır eşyalar kaldıran ve yanlış duruş pozisyonunda duran kişilerde omurlara aşırı baskı olduğundan bel fıtığı görülme oranı da artmaktadır. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak omurlarda meydana gelen yıpranma da bel fıtığının önemli nedenlerinden birisidir.

Bel Fıtığı Fizyoterapi: Bel Fıtığı İçin Fizyoterapi

Gelişen tıp teknolojisi ile birlikte bel fıtığı fizyoterapi ile tedavi edilebilen bir hastalık haline gelmiştir. Ameliyatlı tedavi yöntemleri ile tedavi edilen bel fıtığı, artık fizyoterapi gibi ameliyatsız yöntemlerle de hastalığın evresine göre kolaylıkla tedavi edilebilir hale gelmiştir. Hatta son evreye gelmemiş olan bel fıtığı hastalıklarının büyük bir kısmı, fizyoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

Bel fıtığı, omurilik köküne baskı yapacak kadar ileri bir seviyeye ulaşmamış ise fizik tedavi yani diğer adıyla fizyoterapi gibi yöntemlerle tedavisi mümkün olmaktadır. Fizyoterapi kapsamında hastaya özel olarak hazırlanmış egzersiz programları ile yapılan bel fıtığı tedavisi günümüzde birçok uzman tarafından tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında gelir.

Bel Fıtığı Fizyoterapi: Bel Fıtığı Egzersizleri Fizyoterapi

Bel fıtığı egzersizleri fizyoterapi alanında hastanın yaş, fiziksel yapısı ve bel fıtığı derecesine göre özel olarak uzmanlar tarafından hazırlanır. Bu nedenle de bel fıtığı olan her hastanın her fizyoterapi egzersizini bir uzmana danışmadan ve uzman kontrolü olmadan yapması kesinlikle sağlıklı ve güvenilir olmamaktadır.

Bel fıtığı fizik tedavi yönteminde hastaya göre değişkenlik gösterse de genellikle sırt üstü ya da yan yatış pozisyonlarında bacak hareketleri üzerine düzenlenir. Ancak dediğimiz gibi hastanın özellikleri ve şikayetleri doğrultusunda bu egzersizler uzmanlar tarafından özelleştirilebilir ya da çeşitlendirilebilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı bel fıtığı hastalığı olanlar fizyoterapi tedavi yöntemini tercih etmek için öncelikle uzman bir fizyoterapiste detaylı muayene olmalıdır.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo