Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Bel Fıtığı Fizik Tedavi

Bel fıtığı fizik tedavi hizmeti iskelet sisteminde meydana gelen bu rahatsızlığın giderilmesi çeşitli araç ve fiziksel uygulamalarla uygulanmaktadır. Özellikle bel bölgesi ve çevresinde oluşan ağrıların giderilmesi, fıtığın iyileştirilmesi için yapılmaktadır.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde uygulanan birçok hareket bulunmaktadır. Bu hareketler hastalığın seyrine göre süreç içinde fizyoterapistler tarafından planlanarak uygulanır. Özellikle bel fıtığı için yapılan tedaviler için robotik araçlarla birçok hareket uygulaması yapılmaktadır.

Bel fıtığı için fizik tedavi hareketleri aşağıda bulunan hareketlerden oluşmaktadır:

 • Gevşeme hareketi
 • Yarı eğilme pozisyonu ile yapılan hareket
 • Boyun ve sırt gerdirme pozisyonu
 • Sırtın yere düz olarak temasının sağlanması
 • Yarı gerdirme egzersizi
 • Omuz ve belin çalıştırılması
 • Diz ve Göğüs egzersizi
 • Boyun ve sırtın gerdirilmesi
 • Yüz üstü gerdirme(kısmen plank hareketi)
 • Yüz üstü yastıkla vücudun gerdirilmesi
 • Yüzün yere paralel olarak gerdirilmesi
 • Yatarken yana dönerek sağ sol vücudu açma

Bel fıtığı fizik tedavi hareketleri doğru uygulandığı zaman çok yararlı olmaktadır. Hareketlerin önce doktor kontrolünde sonrasında doktor ziyareti koşulu ile evde de yapılması faydalı olmaktadır.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavi hizmeti vücudun iskelet sisteminde oluşan hareket fonksiyonunu kısıtlayan bel fıtığı için sağlıklı uygulamalarla yapılmaktadır. Hastanın kısa süreli olarak sıcak ve soğuk uygulamalarla önce tedavi için hazır olması sağlanır. Sonrasında hastanın ödem, spazm ve kan dolaşımını artıracak hareketlere başlanır.

Bel fıtığı tedavisinde öncelikli olarak ağrıların azalması sağlanır. Tedavinin işe yaraması için koruma yöntemleri ve kasları kuvvetlendirme egzersizleri öğretilir. Tedavi sırasında birçok araçtan yararlanılarak robotik araçlarla destekleme sağlanır.

Fizik tedavi sonrası hastanın spora devam etmesi ve kaslarının güçlenmesi için ev içindeki egzersizleri yapması da çok önemlidir. Ayrıca doğal korse kullanımı tedaviye yardımcı olan araçlardan bir tanesidir.

Bel Fıtığı Fizik Tedavi ile Geçer mi?

Vücut içinde ağrılar varsa mutlaka erken zamanda doktor randevusu alınarak muayene olunmalıdır. Bu süreçten sonra kişinin tedavisi planlanır ve birçok yararlı araç ile tedavi yapılır.

Bel fıtığı fizik tedavi hizmeti ameliyat noktasına gelmeyen kişilere uygulanabilir. Eğer düzenli olarak tedaviye devam edilirse hastalığın iyileşme şansı %90 oranlarında olmaktadır. Bu nedenle mutlaka vücut içinde gerçekleşecek ağrı ve spazmlar dikkate alınmalı ve doktora gidilmelidir.

Bel fıtığı hassas bir hastalık olduğu için ev içinde de doktor tavsiyeli hareketlerin yapılması hastalığın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Günümüzde teknolojik araçlar ve manuel uygulamalarla bel fıtığı çabucak iyileştirilmektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi Hareketleri

Bel fıtığı ameliyatından sonra bel fıtığı fizik tedavi hizmeti çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle ameliyattan bir hafta sonrası için bu hareketlerin uygulanması kişinin daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ameliyat olan kişi mutlaka hastalık tam olarak iyileşene sürdürülmelidir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası doktorunuz sizi bir fizik tedavi merkezine yönlendirebilir. Doktorun önerisi ile gün içinde en az 20 dakika 3 setten oluşan egzersizlerle fizik tedavi uygulanır. Fakat doktor kontrolü ile yapılması gereken bu egzersizler asla kişisel olarak yalnız yapılmamalıdır. Hem doktor kontrolü hem de egzersizler doğru şekilde yapılırsa hastanın normal yaşantısına kısa sürede dönmesi sağlanır.

Bel Fıtığı Başlangıcı Fizik Tedavi ile Geçer mi?

Bel fıtığı fizyoterapi uygulamaları ile hastalığın birçok evresi kontrol altına alınabilir. Özellikle hastalık daha başlangıç evresindeyken düzenli ve kontrollü olarak fizik tedavi uygulaması yapılarak geçirilebilir.

Bel fıtığı hastalığı daha yeni yeni oluşmaya başlamışsa kolay şekilde giderilebilir. Doktor gözetiminde uygulanan fizik tedavi hizmeti ve ev uygulamaları ile hastalık kısa sürede ortadan kaldırılmaktadır. Önemli olan nokta tedavinin sürekli olarak uygulanması ve doktorun talimatlarına her koşulda uyulması ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo