Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi nedir? Manuel terapi nasıl uygulanır? Manuel terapi türleri nelerdir? Manuel terapinin iyi geldiği hastalıklar nelerdir?

Manuel terapi, eklem ve kaslardaki sıkışma ve gerilme gibi sorunlara bağlı olarak meydana gelen hareket kısıtlığını ortadan kaldırarak hastaların sağlıklı haline geri dönmesini sağlayan tedavi yöntemleri bütünüdür.

Alanında eğitim alarak uzmanlaşmış olan fizik ve tedavi uzmanları, fizyoterapistler ve ergoterapistler tarafından uygulanması gereken manuel terapi, gelişigüzel ve uzman olmayan kişiler tarafından uygulandığında sakatlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle de mutlaka alanında uzman olan kişiler tarafından detaylı muayene sonrasında hastaya özel tekniklerle uygulanması önemlidir.

Manuel Terapi Nedir Nasıl Yapılır?

Manuel Terapi Nedir: Manuel terapi, kas-iskelet ve sinir sıkışmalarına bağlı ortaya çıkan hareket kısıtlılığını ortadan kaldırmaya yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavi yöntemlerinden birisidir. Manuel terapinin ilk uygulama aşaması; detaylı muayenedir. Bu muayene ile hastanın şikayetleri ve fiziki durumu değerlendirilerek uygulanabilecek tedavi teknikleri saptanır.

Muayene sırasında uzmanlar tarafından mutlaka hastada kırık, burkulma, zedelenme ya da yırtık gibi durumların olup olmadığına bakılır. Bu noktada hastanın tedaviye uygun olması gereklidir. Eğer hasta, tedaviye hazır değilse ve tedaviyi yapacak olan uzman kas-iskelet sistemi alanında uzman değilse uygulama faydalı olmak yerine zararlı olabilmektedir. Bu nedenle de rehabilitasyon merkezi ve uzman seçimi büyük önem taşır.

Manuel terapi fiyatları, İstanbul, Ankara ve İzmir arasında farklılıklar gösterebilmektedir.

Manuel Terapi Nelere İyi Gelir?

Manuel Terapi Nedir: İnsan vücudunda neredeyse tüm kas ve iskelet sistemi, sinir sıkışması hastalıklarında uygulanabilen bir tedavi yöntemi olan manuel terapi;

– Bel fıtığı, kanal daralması, bel kayması ve eklem blokajları gibi bel hastalıklarında,

– Menüsküs yırtığı, arka ve çapraz bağ yırtığı, diz protez tedavisi sonrası rehabilitasyon gibi diz hastalıklarında,

– Skolyoz adı verilen omurga eğrilikleri sorunlarında,

– Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği gibi dirsek hastalıklarında,

– Eklem hastalıklarında,

– Kamburluk hastalığında,

– Kırık sonrasında rehabilitasyon tedavilerinde,

– Kalça çıkığı ve kalça protezi sonrası rehabilitasyon gibi kalça hastalıklarında,

– Kuyruk sokumu ve pöç ağrısı sorunlarında,

– Kas yırtılması, donuk omuz, sinir sıkışması ve sıkışma sendromu gibi omuz hastalıklarında,

– El bileği hastalıklarında,

– Topuk dikeni ve tarsal tünel sendromu gibi ayak bileği sorunlarında sıklıkla kullanılan ve aynı zamanda çok etkili rehabilitasyon tedavi yöntemidir.

Ortopedik Manuel Terapi Nedir?

Ortopedik manuel tedavi, en eski rehabilitasyon tedavi yöntemlerinden birisidir. Omurga ve eklem hastalıkları üzerine yönelen ortopedik manuel terapi; çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen hareket kısıtlılığını saptayarak elle uygulanan tekniklerle kaybedilen hareket kabiliyetini hastaya geri kazandırmayı amaçlar.

Ortopedik manuel tedavi gerektiren ağrılar omurga ve eklemlerdeki hareket kabiliyetinin kısıtlanması nedeniyle meydana gelmektedir. Bu nedenle de cihaz ve ilaç kullanımının herhangi bir faydası olmadığından uygulama, özel tekniklerin elle uygulanması şeklinde yapılır.

Manuel Terapi Ne İşe Yarar?

Manuel terapi yöntemleri, kas-eklem ve sinir sıkışması gibi hastalıklar sonucunda hastalarda oluşan hareket yetersizliğini ortadan kaldırmak için uygulanan rehabilitasyon tedavi yöntemleridir. Cihaz, ilaç ve elektriksel yöntemlerin kullanılmadığı manuel terapi yöntemlerinde alanında uzman olan kişiler tarafından özel teknikler elle uygulanır.

Tedavi öncesinde yapılan detaylı muayene sırasında sorunlu bölge saptanır. Bu bölgeye elle yapılan özel bası ve germe hareketleri sayesinde hastanın hareket kısıtlılığı ortadan kaldırılarak hastanın sağlığını geri kazanması sağlanır.

Osteopatik Manuel Terapi Nedir?

Osteopatik manuel terapi, doğrudan vücuttaki kronik ya da akut ağrının bulunduğu yere değil vücudun tüm sistemlerinin sağlıklı olmasına odaklanan tedavi yöntemidir. Dolaşım sistemi, sinir sistemi ve lenf sistemi gibi tüm sistemlerin birbirleri ile etkileşime girmesini sağlayarak vücudun genelini sağlıklı ve kuvvetli hali getirmeyi amaçlar.

Ameliyat ve travma sonrasında osteopatik manuel tedavi yöntemleri büyük önem taşır. Vücudu bit bütün olarak ele alan bu tedavi yöntemi; vücuttaki tüm sinir, kas, organ ve damarları birbirine bağlayan bağ dokulara yönelik çalışır.

Vücuttaki bağ dokuların sezaryen gibi basit ameliyatlarda dahi kesiye uğradığı düşünüldüğünde vücutta gerilim ve hareket kısıtlılığının meydana gelmesi halinde omurga öne eğilir ve düzleşir. Bu durumda osteopatik manuel terapi yöntemleri ile hastayı sağlığına kavuşturmak mümkündür.

Boyun Fıtığı Manuel Terapi Nedir?

Manuel tedavi yöntemlerinin son derece etkili olduğu hastalıklardan birisi de boyun fıtığı sorunlarıdır. Cihaz, ilaç ve elektriksel yöntemler kullanılmadan sadece el yöntemleri ile uygulanan bu tedavi yöntemlerinde boyun fıtığının olduğu yerde uzmanlar tarafından belirlenen doğru noktalara elle bası ve germe hareketleri uygulanır.

Boyun fıtığı bölgesine uygulanan doğru basınç sayesinde kasların gevşeyerek rahatlamasına ve böylece hasarlı dokunun da iyileşme göstermesine ortam hazırlar. Bu yöntemler sayesinde hastanın boyun fıtığı nedeni ile yaşadığı sorunlar azalır ve birçok hastada bu sorunlar tamamen ortadan kalkabilir.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo