Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi nedir, nasıl yapılır başta olmak üzere bu tedavi yöntemi ile ilgili merak edilen detayları burada bulabilirsiniz.

Kayropraktik tedavi, son dönemlerde en çok merak edilen tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiştir. Bilim ve teknolojinin sürekli gelişim ve değişim göstermesi aynı zamanda tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde de gelişmelere ortam hazırlamıştır. Kayropraktik tedavi de bu tedavi yöntemlerinden birisidir.

Kayropraktik kelimesi Yunanca kökenli bir kelime olmakla birlikte Türkçede “el uygulamaları” manasını taşımaktadır. Manuel tedavi yöntemleri arasında en bilimsek manuel tedavi yöntemi olan Kayropraktik, özellikle omurga ve kemik sistemleri üzerine yoğunlaşmaktadır.

Kayropraktik Tedavi Nedir: Kayropraktik Nedir?

Bir nevi manuel tedavi yöntemi olarak da bilinen Kayropraktik; çok hızlı ve çok düşük basınç sistemleri ile omurga, kas ve iskelet sistemi üzerine tedavi yöntemi uygular. Bu tedavi yöntemleri genellikle omurga üzerinden gerçekleştirilir. Dolayısıyla da Kayropraktik yönteminde temel amaç; omurganın hareket işlevselliğini arttırarak dizilim bozukluğunu giderip vücut fonksiyonlarını düzene koymaktır.

Vücut fonksiyonları doğrudan kemiğe müdahale edilerek sinir yollarının açılmasıyla düzene koyulur. Dolayısıyla da Kayropraktik yönteminin doğrudan vücut fonksiyonlarını düzeltme yöntemi olduğunu söylemek mümkündür.

Kayropraktik Tedavi Nedir: Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik tedavi, hastanın şikayetlerine göre brieysel olarak planlanan bir yöntemdir. Genel olarak haftada 1 ila 2 seans arasında uygulanır ve ortama 8 seansta tamamlanır. Bu tedavi yöntemiyle sağlığına kavuşan bireylerin 3 ayda bir tedaviyi yinelemeleri ise sağlıklı durumun devamlılığı için önemlidir. 

Elle olabildiği gibi zaman zaman masa desteği ve itiş işlevi olan enstrümanlarla da uygulanabilen kayropraktik tedavi; bütüncül tedavi yöntemlerini özümsemektedir. Gerekli durumlarda egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri de bu tedavi planı içine dahil edilebilir. Ancak tedaviden tam anlamıyla verim alabilmek için hastaların yaşam tarzlarını değiştirmesi de büyük önem taşımaktadır.

Kayropraktik Tedavi Nedir: Kayropraktik Ne Demek?

Kayropraktik; bilimsel manuel tedavi yöntem anlamına gelir. Manuel terapi yöntemleri arasında yüksek bir akademik seviyeye sahip olması aynı zamanda iyileştirme oranının da yüksek olduğunun bir göstergesi olmaktadır.

Uzmanlar tarafından uygulanması gereken Kayropraktik tedavi yöntemleri; ihtiyaç duyulduğunda fizik tedavi ve egzersiz destekli olarak da planlanabilmektedir.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo