Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı belirtileri çoğunlukla 30-40 yaşlarında belli olmaya başlamaktadır. Belirtiler fıtığın bir sinire baskı yapmasına göre farklılaşmaktadır. 

Boyunda oluşan fıtık omuriliği ve sinir köklerini oldukça etkilemektedir. Çoğunlukla 30-40 yaşlarında arasında görülen bir rahatsızlık olsa da 20’li yaşlardaki gençler de de oluşabilmektedir.  Boyun fıtığının belirtileri yaşa, fıtığın bulunduğu konuma, fıtığın aşamasına yani ilerlemesine ve ciddiyetine göre değişmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Birçok türde ağrıya neden olabilirken hiçbir belirti göstermeyebilir. Ağrılar boyun kol ve el bölgelerine yayılabilmektedir. Zaman zaman ellerde ya da kollarda uyuşma ve karıncalanma olabileceği gibi güçsüzlük de olabilmektedir. Boyun fıtığı ani bir hareket nedeniyle travmatik şekilde ya da boyun yaralanmasından kaynaklanabilmektedir.

Boyun fıtığının belirtileri de çoğunlukla kendiliğinden başlamaktadır. Boyun fıtığı olan kişiler kürek kemiğinin üzerinde ya da çevresinde ağrı yaşayabilmektedir. Aynı zamanda başlarını sağa sola döndürürken boyunda ağrı hissedilebilmektedir.

İlerlemiş Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı belirtileri hastalık ilerledikçe daha sancılı süreçlere yol açmaktadır. Genellikle tek bir tarafta ve kola yayılan şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar parmak uçlarına kadar yayılmaktadır ve uyuşmaya neden olabilmektedir.

 Bunun yanı sıra ağrının görüldüğü kolda ciddi oranda kuvvet kaybı yaşanması muhtemeldir. Boyun fıtığı yaşayan kişilerin çoğu bu kuvvet kaybı nedeniyle ellerine aldıkları nesneleri tutmakta güçlük çekerek yere düşürürler.

İleri Derecede Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı rahatsızlığı yaşayan bireyler kafalarını sağa sola çevirmekte oldukça güçlük yaşarlar. Eski günleri gibi rahat boyun hareketleri sergileyemezler. İleri derecede boyun fıtığı yaşanan durumlardaysa neredeyse boyun hareketlerinin çoğu kısıtlanmaktadır. Neredeyse hiç hareket edemeyecek duruma gelmektedir.

Bunun yanı sıra boyun fıtığı ilerlemiş kişiler ürüme güçlüğü ve denge sağlama konusunda problemler yaşanabilmektedir. Boyun fıtığı belirtileri arasında en yaygın olanı gece uyurken aniden gelen ve uykuyu bölen ağrılardır. Bir diğer semptom ise kas spazmı yaşanmasıdır. Boyun fıtığı nedeniyle kaslarda istem dışı gerçekleşen kısmi kasılmalar olabilmektedir.

Boyun Fıtık Patlaması Belirtileri

Boyun fıtık patlaması omurganın boyun alanında gerçekleşmekte olan durumdur.  Çoğu zaman boyundaki fıtık patlaması C5-C6 denilen beşinci ve altıncı ya da altıncı ve C6-C7 denilen altıncı ve yedinci boyun omuru arasında görülmektedir.

Fıtık patlamaları her zaman belirti göstermez. Ağrılar genellikle disk materyalinin sinir dokusu ile temas etmesinin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Şikâyetlerin yeri çoğunlukla sinir sıkışmasının olduğu alana göre oluşur. Boyun bölgesinde etkilenmiş olan sinirler omuz, kol ya da ellerde uyuşma, zayıflık, kas hareketlerinde azalma gibi semptomlara yol açmaktadır.

C5 C6 Boyun Fıtığı Belirtileri

C5 C6 boyun fıtığı belirtileri arasında pazıda zayıflık görülmektedir. Yani ağrılar pazı, ön kol ve sonrasında işaret parmağıyla başparmağa kadar yayılmaktadır.

C5 boyun, omuz ve kürek kemiği ağrısına neden olmaktadır. Kollarda karıncalanma, iğnelenme, yanma ve uyuşma hissi oluşturur. Etkilenen alanlardan biri de boyun hareketlerinin kısıtlanması gibi kol ve dirsek hareketlerinde de kısıtlanmaların başlamasıdır. Bunun yanı sıra ön kollarda zayıflık da gözlemlenebilmektedir. Pazı reflekslerinde ciddi azalmalar yaşanabilmektedir.

C6 da boyun omuz ve kürek kemiğinde ağrıya neden olmaktadır. Yan ön kol, eller ve başparmak ile işaret parmakta ağrı ve karıncalanma, uyuşma yaşanmaktadır. Dirsek ve bileklerde hareket kısıtlanması yaşanması muhtemeldir. Omuz ve ön kollarda ciddi zayıflıklar gözlemlenebilmektedir. Ön kol kas reflekslerinde de azalma yaşanabilmektedir.

Boyun Fıtığı Ve Düzleşmesi Belirtileri

Boyun fıtığı ve düzleşmeninin belirtileri arasında yaygın olanlardan biri de spor gibi aktiviteler yaparken boyunda yanma ve yırtılma gibi hisler yaşanması ve ağrı şiddetinin artmasıdır. Boyunda bir sertlik oluşmaktadır. Zaman zaman boyunda bir sıcaklık hissi yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra sanki şimşek çakıyor gibi kısa süreli şiddetli sancılar yaşanabilir.

Boyun Fıtığı İlerleme Belirtileri

Boyun fıtığı belirtileri hastalık ilerledikçe artmaktadır. İlerlemiş fıtıklarda görülen en yaygın durum denge bozukluğu ve yürüme de güçlük çekmektir. Boyundaki omurlar doğrudan bel omurlarına bağlantılı olduğu için bu belirtiler sık yaşanmaktadır.

Vücudun çeşitli alanlarında karıncalanma ve uyuşma da sıklıkla yaşanır. Özellikle el işi yapan kişiler ya da bilgisayar başında çalışanlar için çalışma hayatını oldukça zorlaştıran ağrılar yaşanmaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Mide Bulantısı

Boyun fıtığı belirtileri arasında günlük hayatı etkilemeyen ya da etkileyecek kadar kasları zayıflatan çok çeşitli semptomlar vardır. Boyun her insanın sağlığı ve hayatını idame ettirişi için oldukça elzemdir.

Boyunda gerçekleşen yaralanmalar ya da travmalar sonucu oluşan fıtık mide bulantısına da neden olabilmektedir. Boyun fıtığı ile ilgili olan mide bulantısı çoğu zaman baş dönmesi ve dikilirken ya da yürürken ani denge kaybı gibi semptomlarla ilişki içindedir.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo