Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı ameliyatı ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri ile sonuç alınamayan ağrı şiddeti yüksek  hastalara yapılmaktadır.

Boyun fıtığı, fazla hareket halinde olan kişilerde daha çok görülmektedir. 20 ila 40 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır.

Boyun fıtığı olan insanlar; kollara yayılan şiddetli ağrılar, kasları güçsüz hissetme gibi boyun fıtığı belirtileri ile karşılaşmaktadırlar. Hayat kalitesini düşüren bu durumlar karşısında cerrahi müdahale gerekmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığı ameliyatı, hastanın ön sağ veya sol boyun bölgesine ufak bir kesi atılarak gerçekleştirilmektedir. Fıtık olan bölgede ki fıtık dokusu alınarak hasta ameliyat edilmektedir. Mikro cerrahi yöntemi sayesinde mikroskop kullanılarak sinirleri daha iyi görür ve zarar vermesini engeller.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri

Boyun fıtığı ameliyatı riski olan bir işlem gibi gözükmektedir fakat teknoloji ve tıp alanının ilerlemesi sayesinde ameliyat en az riskle gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat sırasında kullanılan mikro cerrahi yöntem sayesinde; mikroskop kullanılarak, sinir dokuları daha iyi görülür, bu şekilde sinirlerde oluşabilecek zararlar engellenmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında genelde 4-5 saat gibi bir süreden sonra, hastaya boyunluk takılıp aynı gün içerisinde yürüyüp yemek yiyebilmektedir. Bir gün sonrasında ise hasta, taburcu edilebilmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatı olanlar gündelik temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Hastanın yaşam koşulları ve yaptığı meslek göz önüne alınarak işe ve normal hayata dönme süreci değişebilmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Boyun fıtığı ameliyatı için ilk olarak aç karnına ameliyata gidilmesi gerekmektedir. Ameliyata uygun olup olmadığı kontrol edilmek için hastaya kan tahlili yapılmaktadır.

Hastanın ameliyata uygun olması halinde genel anestezi verilerek ameliyat başlar ve 30 dakika ile 4 saat aralığında ameliyat sonlanmaktadır.

Boyun Fıtığı Ameliyat Fiyatları

Boyun fıtığı ameliyatı fiyatları, ameliyatın gerçekleştirileceği hastane ve doktora göre değişiklik göstermektedir. Hastanın doktoru ile görüşüp muayene olması gerekmekte ve buna bağlı olarak ücret belirlenmelidir. Ayrıca hastalar, sağlık sigortasından faydalanabilmektedir.

Mikro cerrahi tekniği ve açık cerrahi yöntem ile yapılan ameliyatların arasında ücret değişiklik gösterebilmektedir. Mikro cerrahi yöntemi ile damar ve sinirlerin daha iyi görülebilmesi için mikroskop kullanılmaktadır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Ölüm Riski

Boyun fıtığı ameliyatı öncesi gerekli tetkikler yapılarak ameliyat sırasında oluşabilecek riskler göz önüne alınır ve buna bağlı ameliyat gerçekleştirilir. Boyun fıtığı ameliyatında hayati tehlike riski çok azdır.

Boyun Fıtığı Ameliyatında Platin Takılması

Boyun fıtığı ameliyatı sırasında mikro cerrahi yöntem kullanıldıktan sonra, fıtığın çıkarıldığı omurların arasına, titanyum malzeme kullanılarak malzeme yerleştirilmektedir. Titanyum, insan sağlığını olumsuz etkilememektedir. Platin takıldıktan sonra hasta ömür boyu sorun yaşamadan hayatına devam etmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar

Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde ağrı olabilmektedir. 6, aya kadar hasta tamamen iyileşmiş olur. İyileşme sürecinde ağrıları azaltmak adına, ağrılar çok şiddetli ise ağrı kesici iğne olunabilmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Boyun fıtığı ameliyatı insanların, çekindiği ve akıllarında ki sorulara yanıt aradığı bir konudur. En sık sorulan sorular ve yanıtları aşağıdadır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Boyun fıtığı ameliyatı yaklaşık olarak 30 dakika ile 4 saat arasında gerçekleşmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Boyun sağ veya sol kısmından kesi atılarak, fıtık olan bölgede ki fıtık dokusu alınarak gerçekleştirilmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskli Mi?

Her ameliyatta olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatında da ufakta olsa risk vardır fakat hayati bir risk taşıdığı söylenmemektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatından Sonra Ağrılar Ne Kadar Sürer?

Boyun fıtığı ameliyatından sonra ağrılar genelde bir ila iki hafta arasında sürmekte olup tamamen iyileşme süreci 6 hafta ile 6 ay arasında tamamlanmaktadır.

Boyun Fıtığı Patlamasında Ameliyat Şart mı?

Hasta muayene edilerek, durumuna bağlı olarak ameliyat olup olmayacağına karar verilmektedir. Ameliyatsız şekilde de tedavi edilebilmektedir. Hasta hiçbir tedaviye cevap vermezse o zaman ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Boynun Neresinden Yapılır?

Boyun fıtığı ameliyatı; boynun ön kısmından ve ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın sağ veya solak olması durumuna göre boynun sağ veya sol ön kısmından, ufak bir kesi atılarak gerçekleştirilmektedir.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo