Bel Fıtığı Belirtileri

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı belirtileri, fıtıklaşmış diskin konumuna ve fıtığın büyüklüğüne bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Omurgayı sırtta oluşturan kemikler (omurlar) diskler arasında “yastık” işlevi gören jelimsi diskler vardır. Bu diskler, küçük yastıklar gibi yuvarlaktır ve çevreleri, çekirdeği çevreleyen sert, dış bir tabaka (halka) ile kaplıdır.

Fıtıklaşmış bir disk, disklerde meydana gelen yırtılmalar sonucunda jelimsi yapının çekirdekten dışarı çıkması ile meydana gelir. Omurlar arasındaki boşluk sınırlı olduğu için, diskten dışarı çıkan materyaller spinal sinirlere baskı yapmaya ve şiddetli ağrılara sebep olmaya başlayabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri, nerede fıtık olduğuna ve hangi sinir köküne bastığına bağlı olarak değişir. Bel fıtığının en sık görülen semptomları şunlardır:

Aralıklı veya sürekli sırt ağrısı: Bu, hareket, öksürme, hapşırma veya uzun süre ayakta durma ile daha da kötüleşebilir.

Sırt kaslarının spazmı

Siyatik: Bu sırt ya da kalça yakınlarındaki başlar ve baldır ayak ve bacak bölgelerini de etkileyebilir.

Bacaklarda kas güçsüzlüğü

Bacak veya ayak uyuşması

Diz veya ayak bileğinde azalmış refleksler

Mesane veya bağırsak fonksiyonundaki değişiklikler

Fıtık belirtileri diğer sağlık sorunlarına benzeyebilir. Tanı için daima sağlık uzmanına danışmak gerekir.

Bel Fıtığı Patlaması Belirtileri

Bir disk fıtıklaştıktan sonra tedavi edilmez ise durum daha da ilerleyebilir. Disk parçalanmaya devam ettikçe veya omurga üzerinde devam eden stres ile, iç çekirdekteki jel disklerden dışarı çıkabilir. Buna halk arasında bel fıtığı patlaması denilebilmektedir.

Diskten çıkan parçalar daha sonra disk alanının hemen arkasında bulunan sinir köklerine basabilir. Bu ağrıya, güçsüzlüğe, uyuşukluğa veya bölgedeki hissetme duyusunda farklılıklara sebep olabilir.

Bel Fıtığı Başlangıcı Belirtileri

Bel fıtığı, bir sinire baskı yapmıyorsa, hasta hafif bel ağrısı yaşayabilir veya hiç ağrı hissetmeyebilir. Fıtık başlangıçlarında genellikle şiddetli belirtiler ile karşılaşılmamaktadır.

Bu evrede olan fıtıklar, dinlenme, doğru pozisyon ve fizik tedavi ile ameliyatsız geçebilmektedir.

Kadınlarda Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı belirtileri cinsiyetten bağımsız olarak benzer belirtilere sebep olmaktadır. Yukarıda belirtilen semptomlara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, hangi cinsiyetten olursanız olun doktora başvurmalısınız.

Bel Fıtığı Belirtileri Bacak Ağrısı

Bel fıtığı sinirlere baskı yapmaya başlamışsa, vücudun farklı bölgelerinde de ağrılar olması mümkündür.

Bu durumlarda, kalçadan bacağa ve bazen ayağa yayılan ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşukluk yaşanabilir. Genellikle durumdan bir taraf (sol veya sağ) etkilenir.

Pek çok hasta, ağrıyı keskin ve elektrik çarpmasına benzer olarak tanımlar. Ayakta durma, yürüme veya oturma ile daha şiddetli olabilir. Etkilenen taraftaki bacağın düzleştirilmesi genellikle ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Bacak ağrısı ile birlikte, kişi bel ağrısı yaşayabilir. Ancak, akut siyatik durumunda bacaktaki ağrı genellikle bel ağrısından daha kötüdür.

Bel Fıtığı Patlaması Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Bel fıtığının ilk evrelerinde hastaların belirtileri fark etmemesi ya da ağrı gibi belirtilere sahip olmamaları muhtemeldir. Ancak, bel fıtığı patlaması gibi daha ileri evrelerde, fıtık, sinirlere baskı yapmaya başlar.

Bu durumda, bel ve belin aşağısında ağrı, hissizleşme, güç kaybı gibi belirtiler görülebilir. Eğer, bu belirtilere sahipseniz bel fıtığı patlaması nedeniyle olabilir.

Bel Fıtığında Felç Belirtileri

Bel fıtığından kaynaklı sinir üzerinde oluşan baskı, vücudun, fıtığın altında kalan kısmında felç meydana gelmesine yol açabilir.

Bacaklarda hissizleşme, güç kaybı, ağrı gibi belirtiler görülmeye başlandıysa hiç ertelenmeden doktora gidilmelidir. Aksi takdirde, durum ciddileşebilir.

Turgut Kızılkan Logo
Turgut Kızılkan Logo